Mecenas działu

Rodzaje zegarków – dopasuj model do okazji

Zakup nowego zegarka zawsze wzbudza sporo emocji. Szczególnie u mężczyzn, dla których jest to – poza obrączką – jedyny powszechnie akceptowany rodzaj biżuterii. Dawniej przekraczając próg salonu, wystarczyło podać sprzedawcy informacje o posiadanym budżecie i okazji, na jaką zegarek miał pasować. Dzisiaj to zwykle za mało. Z jednej strony ze względu na bogactwo oferty, a z drugiej na coraz częstsze przyzwolenie na przełamywanie konwencji. Współcześnie wielu mężczyzn wybiera modele sportowe do eleganckiego stroju, a z kolei kobiety dopasowują do swoich nadgarstków masywne chronografy. Moda faktycznie daje nam coraz większą dozę swobody, choć jeśli nie jesteśmy skłonni do eksperymentów spokojnie możemy trzymać się tradycji. Zasadniczo czasomierze możemy podzielić na: klasyczne, sportowe, casualowe i biżuteryjne. Najbezpieczniej posiadać w swojej kolekcji dwa: klasyczny oraz sportowy lub casualowy. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje?

Zegarki klasyczne

Zegarek tego rodzaju wcale nie musi być nudny i wiele razy może zaskoczyć swojego właściciela. Pasuje do strojów formalnych, spotkań biznesowych i jest jednym z najczęściej wybieranych odmian czasomierzy. Występuje niemal we wszystkich markach i przedziałach cenowych. Na ogół posiada okrągłą (rzadziej prostokątną) kopertę wykonaną ze stali (w droższych wariantach złota lub platyny), elegancką tarczę w białym lub srebrnym kolorze z delikatnymi wskazówkami, niekiedy datownikiem, wskazaniami faz Księżyca albo GMT (druga strefa czasowa). Całości dopełnia wysokiej jakości skórzany pasek, zwykle w ciemnych kolorach (brąz i czerń). Nie posiada krzykliwych barw, a jego wodoszczelność zwykle nie przekracza 30m. Ta ogólna charakterystyka to jednak tylko punkt wyjścia dla fantazji właściciela. Wiele marek bowiem pozwala już na personalizowanie zamawianych modeli. Coraz częściej pojawiają się także producenci niezależni, których czasomierze klasyczne prezentują się dość awangardowo i z pewnością pozwalają wyróżnić się na tle konkurencji.

Zegarki klasyczne znajdziemy w kolekcjach marek: Frederique Constant, Jaeger-LeCoultre, Patek Philippe, Vacheron Constantin, Zenith.

Zegarki sportowe

Dużo większe emocje użytkowania budzą z pewnością zegarki sportowe. Na ogół nawiązują historią, designem lub posiadanymi funkcjami do określonej dyscypliny. Niemal każda z nich ma swoich mniej lub bardziej licznych przedstawicieli. Przeważnie są masywne, w ostrzejszych kolorach, wykonane z materiałów bardziej odpornych na uszkodzenia. Najczęściej dostępne na bransoletach lub „gumowych” paskach. Prawdziwie sportowy charakter oddaje jednak nie tylko wzornictwo, ale przede wszystkim funkcjonalność. Najbardziej popularną jest chronograf (stoper) i połączony z nim tachymetr (pomiar prędkości), podwyższona wodoszczelność (powyżej 300m), głębokościomierz, wysokościomierz oraz luminescencje na wskazówkach i indeksach ułatwiające odczyt wskazań w ciemności. W tym miejscu warto podkreślić, że większość z nich stanowi raczej pokaz zdolności zegarmistrzowskich i potencjału marek. Rzadko kto faktycznie uprawia w tych zegarkach sport czy też korzysta zawodowo z ich funkcji. Najlepszym przykładem jest najpopularniejszy rodzaj czasomierza sportowego tzw. diver, czyli „nurek”, projektowany w założeniu dla osób uprawiających podwodną eksplorację głębin. Można go spotkać na nadgarstkach wielu miłośników zegarków, także prawdziwych nurków, ale ci ostatni przy schodzeniu pod wodę korzystają z profesjonalnych, elektronicznych urządzeń pomiarowych.

Zegarki sportowe znajdziemy w kolekcjach marek: Hublot, Omega, Oris, Rolex, TAG Heuer.

Zegarki casualowe

Tego rodzaju czasomierze to niejako kompromis pomiędzy zegarkiem klasycznym a sportowym. Nie są tak eleganckie i ascetyczne jak te pierwsze, ale daleko im – rozmiarem i funkcjonalnością – do tych drugich. Nie trzymają się sztywnych zasad i reguł, zarówno co do kształtu koperty, koloru tarczy, paska czy bransolety. Najlepiej uzupełniają codzienny strój, czyli dżinsy i t-shirt albo nieformalną koszulę i marynarkę.

Zegarki casualowe znajdziemy w kolekcjach marek: Audemars Piguet, Carl F. Bucherer, Eterna, Officine Panerai.

Zegarki biżuteryjne

Główną grupą odbiorców tego typu zegarków są kobiety. To właśnie dla nich producenci, związani często z branżą jubilerską, przygotowują kolekcję czasomierzy wykonanych zwykle ze drogocennych kruszców, wysadzanych diamentami lub innymi kamieniami szlachetnymi. Funkcjami i kształtem przypominają modele klasyczne, z tymże ich tarcze otrzymują nierzadko dużo odważniejsze kolory, a nawet motywy florystyczne i inne. Już na pierwszy rzut oka przypominają biżuterię, dla której doskonałym towarzystwem są wieczorowe kreacje i specjalne okazje. Ten rodzaj sztuki zegarmistrzowskiej nie najlepiej sprawdza się jednak w codziennym użytkowaniu. Po pierwsze z oczywistych względów bezpieczeństwa, po drugie z powodu niedopasowania do zwykłego stroju. Jako dodatek może wyglądać mało gustownie, choć oczywiście to kwestia osobistych preferencji.

Zegarki biżuteryjne znajdziemy w kolekcjach marek: Carl F. Bucherer, Chanel, Dior, Piaget